פרסום המחקר של פרופ׳ שונית רייטר וד׳׳ר רן נוימן בעיתון ׳הארץ׳

פרופ׳ שונית רייטרממצאי מחקר שערכו פרופ׳ (אמריטה) שונית רייטר, מהחוג לחינוך מיוחד וד׳׳ר רן נוימן, מהמכללה האקדמית צפת, פורסמו השבוע בעיתון ׳׳הארץ׳׳. המחקר דן במאפיינים, המשמעויות וההשלכות של קשר זוגי מנקודת מבטם של אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. מתוך הממצאים נכתב כי החיים בזוגיות ואשר ערכולאורך ההיסטוריה, הצורך המיני של אנשים עם לקות אינטלקטואלית עורר אצל אנשי מקצוע רבים תחושות של אמביוולנטיות, דחייה, פחד, חוסר נוחות ובלבול. בין התגובות האופייניות לקיומו של צורך מיני ניתן לציין התעלמות או לחלופין חשש מחוסר שליטה בדחפים וביטוייהם והתייחסות אליהם כאל ילדים נטולי צרכים מיניים".

פרופ' רייטר עוסקת במחקריה ובעבודתה המעשית בטיפוח איכות חייהם של אנשים עם מוגבלויות פיזיות, מנטליות וקוגניטיביות ובאפשרויות שילובם במערכת החינוך והחברה הרגילים. תחומי ההתמחות שלה  הם: חינוך מיוחד ושירותים לילדים עם ליקויים התפתחותיים, פיגור שכלי, פגיעות מוחין, אוטיזם, נכים, שילוב תלמידים חריגים בבתי ספר רגילים, שיקום מתבגרים.

לכתבה המלאה באתר 'הארץ' לחצו כאן (בחלון חדש)

ראיון עם ד׳׳ר תמר אלמוג במגזין 'נשים' על חינוך דור ה-Y

ד״ר תמר אלמוגד׳׳ר תמר אלמוג, מהחוג ללמידה, הוראה והדרכה התראיינה למגזין ׳׳נשים׳׳ על הקשר בין ליברליזם וחינוך בעידן הפוסט מודרני (בהקשר למחקרה על דור ה-Y). בראיון ציינה ד"ר אלמוג כי "בני דור ה-Y - שהם תוצרי אותה מהפכה - מרוככים יותר, הקשר שלהם עם הוריהם טוב יותר, הם יותר פתוחים, נכונים לקבל סיוע ואמפתיים. יש רשימה מאוד יפה של דברים שבהם דור ה-Y עולה על הדור שקדם לו. אבל לצד כל אלו ישנם גם מחירים: בגלל שהם מאוד תלותיים הם זקוקים למבוגר אחראי, יש להם קושי במשמעת עצמית ובגלל שהם גדלו באווירת פיוס ואהבה הם לא מוכנים לצאת למלחמה ולשלם קורבן אישי מרחיק לכת. החוסן שלהם נפגע".

תחומי ההתמחות של ד"ר אלמוג הם: תרבות של צעירים, השכלה גבוהה, עיצוב ופיתוח סביבות למידה חדשניות, מערכת החינוך בישראל, אלטרנטיבות לבתי הספר המסורתיים.

לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן (קישור לקובץ PDF, בחלון חדש)

ד׳׳ר דנה אמיר זכתה בפרס היימן של ארגון ה-IPA

ד״ר דנה אמירהפקולטה לחינוך מברכת את ד׳׳ר דנה אמיר, ראש המגמה לטיפול באמנויות - ביבליותרפיה, בחוג לייעוץ והתפתחות האדם, על זכייתה בפרס היימן של הועדה לפסיכואנליזה של ילדים ובני נוער (COCAP) בהתאחדות הפסיכואנליטית הבינלאומית (IPA).  פרס היימן לפירסומים בנושא ילדים ובוגרים שעברו טראומה הוענק למאמרה של ד"ר דנה אמיר תחת הכותרת "When Language Meets Traumatic Lacuna: The Metaphoric, the Metonymic and the Psychotic Modes of Testimony".

הפרס אשר מוענק אחת לשנתיים מתבסס על מסורת ארוכת שנים של עבודה מצויינת בתחום, המתארת את התרומה של הפסיכיאנאליזה להבנת הטיפול באנשים שסובלים מטראומה בכל הגילאים. הפרס יוענק לד"ר אמיר בקונגרס ה-IPA שייערך בבואיינס איירס ביולי 2017.

תקציר המאמר הזוכה:

This article traces four modes of traumatic testimony that are distinguished from one another in the degree of the psychic motility they succeed to form in relation to traumatic memories: the metaphoric, the metonymic, the excessive-psychotic, and the Muselmann-psychotic modes of testimony. While the metaphoric mode is characterized by the simultaneous holding of the position of the victim (the experiencing I) and the position of the witness (the narrating I), the other three modes are gradually declining in their capacity to hold the traumatic memories in mind in a way that allows for transformation and healing. These four modes are illustrated through a close reading of various testimonies suggesting that the core of the psychoanalytic treatment of trauma lies in the attempt to enable the crucial shift from the metonymic, the excessive, and the Muselmann modes of testimony to the metaphoric one, which is the only force that can turn the traumatic lacuna into a creative force.

Menu